بلاگ

بررسی دلایلی که باعث گاز خوردن ماشین می‌شود

گاز خوردن ماشین

آیا تا به حال پیش آمده که خودرویتان بدون هیچ دلیلی شروع به گاز خوردن کند؟ شاید در حال توقف، دور موتور نوسان پیدا کند و بالا پایین شود؟ این مشکلات می‌تواند برای هر راننده‌ای نگران‌کننده باشد و البته از دلایل متعددی نشأت بگیرد. از نشتی هوا گرفته تا خرابی سنسورها و مشکلات مرتبط با سیستم سوخت‌رسانی، هر کدام می‌توانند باعث این رفتار غیرعادی در خودرو شوند.

در این مقاله، به بررسی علت‌های مختلف گاز خوردن خودرو در حالت درجا، هنگام تعویض دنده، ترمز، استارت و حرکت می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکلات ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید تا با دلایل و راهکارهای مختلف این موضوع آشنا شوید.

علت گاز خوردن خودرو در حالت درجا

علت بالا و پایین شدن دور موتور در حالت درجا معمولاً به خاطر نشتی هوا به درون موتور است. زمانی که از قسمتی مانند مکش، هوای ورودی وارد نشود چنین مشکلی به وجود می‌آید. در این حالت کاملاً درجا زدن و بالا و پایین شدن دور موتور طبیعی است؛ چراکه سوخت بیشتری در حال تزریق است. دلیل دیگر گاز خوردن در حالت درجا جلو افتادن زمان جرقه زنی شمع‌ها است. در این زمان است که دور موتور افزایش پیدا می‌کند.

هنگامی هم که سیم پدال گاز ریگلاژ نباشد، مشکلی مانند گاز خوردن در حالت درجا برای خودرو یک مشکل کاملاً مشهود به نظر می‌رسد. سفت بودن سیم متصل‌دهنده دریچه و پدال گاز، باعث عدم خلاصی و باز ماندن دریچه گاز بیشتر از حد معمول است. اگر عیب و ایرادی در سنسور پدال گاز هم وجود داشته باشد شما با چنین مشکلی احتمالاً روبرو خواهید شد.
خرابی دریچه گاز برقی هم یکی دیگر از علت‌های ایجاد چنین مشکلی است.

همچنین بخوانید:  از کجا بفهمیم پراید یاتاقان زده است ؟

در این شرایط است که موتور الکتریکی خودرو قادر نیست تا دستورات را به درستی ارسال کند. بهم ریختگی برنامه ECU، خرابی دینام، آلودگی و خرابی استِپِر و سوختگی فیوز استِپِر هم از دیگر دلایلی هستند که باعث گاز خوردن خودرو در حالت درجا می‌شوند.

علت گاز خوردن ماشین هنگام تعویض دنده و گرفتن کلاچ

خودروهای ایرانی معمولاً با این مشکل روبرو هستند. دلیل بروز چنین مشکلی نداشتن استاندارد جهانی است که خودروهای ایرانی متأسفانه ندارند. عمدتاً رایج‌ترین دلیل در این شرایط خرابی استپر است. اینکه سیم کلاچ هم گیر کند می‌تواند بروز چنین مشکلی شود ولی همه داستان این نیست. عیب و ایراد سنسور اکسیژن، خراب شدن سنسور دور موتور، خرابی قطعاتی همچون منیفولد را هم در خودروهای دوگانه سوز همچون پراید نباید دست کم گرفت.

علت گاز خوردن خودرو در حالت درجا

+ برای خرید لوازم یدکی پراید 131 به صورت تک و عمده همچنین استعلام قیمت با تیم فروش ما تماس بگیرید +

اگر به دنبال علت گاز خوردن ماشین پراید کاربراتور هستید، دقیقاً مشکل همین جا است. وقتی که هوای غیر استاندارد وارد منیفولد شود، خودرو بدون دلیل گاز می‌خورد و با افزایش دور موتور روبرو می‌شود ولی شما قبل از هرکاری باید به یک مجموعه معتبر مراجعه کنید. به این دلیل که قسمت‌های مشکوک باید ارزیابی شوند و اختلال هرچه سریعتر رفع گردد.

علت گاز هرز خوردن ماشین در حال حرکت

اینکه خودروی شما در حال حرکت گاز هرز بخورد را باید جدی بگیرید. معمولاً علت گاز خوردن پراید انژکتور را هم در این شرایط باید جستجو کرد. به این خاطر که ماشین‌های انژکتوری قطعه‌ای به نام استپر موتور وجود دارد که با دیگر قطعات خودرو همچون ترموستات می‌تواند عملکرد خود را به صورت درست ارائه دهد. زمانی که این قطعه دچار مشکل می‌شود دور موتور در خودروی شما همچون پراید بالا رفته و با گاز هرز خوردن در حال حرکت روبه رو می‌شوید.

یکی از قطعات مصرفی در خودرو فیلتر است. اگر در زمان درست تعویض نشود باعث ورود گرد و غبار به درون موتور خواهد شد. دراین حالت که موتور قادر باشد به درستی نفس نکشد، مشکلی مانند گاز هرز خوردن در هنگام حرکت خودرو به وجود می‌آید.

همچنین بخوانید:  5 علامت مهم خرابی واشر منیفولد پراید و تیبا را بشناسید

علت گاز خوردن ماشین در حالت خلاص

+ خرید و استعلام قیمت لوازم یدکی پراید به صورت تک و عمده +

انژکتورها را هم جدی بگیرید. این قطعه مکانیکی – الکترونیکی در قسمت ورودی سیلندر خودرو نصب شده است. انژکتور ماشین، ریل سوخت، برق انژکتور، پمپ بنزین برقی و کامپیوتر خودرو سیستم سوخت رسانی را تشکیل می‌دهند. سیستم سوخت رسانی با ECU کاملاً در ارتباط است. زمانی که انژکتورها با عیب و ایراد روبرو شوند معمولاً شما علت گاز خوردن پراید انژکتور را پیدا کرده‌اید.

علت گاز خوردن ماشین در حالت خلاص

گاز خوردن بی دلیل خودرو در حالت خلاص پراید یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از رانندگان این مدل خودرو و دیگر خودروها است. معمولاً اگر استپر موتور، مپ سنسور، سیم و پدال و دریچه گاز، سنسور دور موتور، سنسور و موتور دریچه گاز، قطعه منیفولد و ECU دچار نقص و خرابی شوند شما با گاز خوردن ماشین در حالت دنده خلاص روبرو می‌شوید و شما برای رفع هرکدام باید هرگه صورت با متخصصینی ماهر و کاربلد در ارتباط باشید.

البته تنظیم موتور هم یکی دیگر از راه‌هایی است که از بروز چنین مشکلی جلوگیری می‌کند. هنگامی که متوجه می‌شوید خودرو شتاب کافی را ندارد، بنزین زیاد مصرف شده است و صداهای غیر معمول از موتور شنیده می‌شود باید به دنبال تنظیم موتور باشید.

+ مشاهده قیمت روز به همراه خرید لوازم یدکی شاهین +

علت گاز خوردن ماشین هنگام ترمز

علت گاز خوردن ماشین هنگام ترمز به خاطر نشتی بوستر قرمز است. اگر دریچه گاز هم دچار ایراد شود هم ممکن است با این مشکل روبرو شوید؛ ولی خراب شدن سنسور اکسیژن را هم نباید نادیده گرفت. در هنگام خرابی بوستر ترمز شما چاره‌ای جزء تعویض این قطعه قطعاً ندارید. در صورت نشتی این قطعه یعنی بوستر هم اگر قابل تعمیر باشد، معمولاً افراد متخصص باید تعمیر آن را انجام دهند. در شرایط باید علاوه بر بوستر باید سنسور اصلی را هم بررسی کرد؛ چراکه این دو با یکدیگر ارتباط متقابلی دارند.

همچنین بخوانید:  چرا چراغ ABS خودروی من روشن می شود؟

دریچه گاز هم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم ورودی هوا است. اگر دریچه سالم نباشد، هوای مناسبی هم وارد موتور نخواهد شد. در این حالت است که در زمان ترمز خودرو دچار نوسان خواهد شد. معمولاً دریچه را باید تعویض کرد که قبل از تعویض، تمیز کردن دریچه قدیمی موضوع مهمی که اگر باز هم مشکل رفع نشود باید دریچه گاز جدید را تعبیه کرد.

علت گاز خوردن ماشین هنگام تعویض دند

علت گاز خوردن ماشین هنگام استارت

می‌توان گفت که علت گاز خوردن پراید هنگام استارت به خرابی استپر مربوط است. در برخی از شرایط هم سنسورها می‌توانند نقشی داشته باشند. اگر شما جزء افرادی باشید که به سرویس دوره‌ای خودروی خود چه پراید و چه هر مدل دیگری توجه کنید، با مشکلات اینچنینی به ندرت روبرو خواهید شد.

استفاده از لوازم یدکی ضعیف و بی کیفیت هم یکی دیگر از دلایلی است که باعث گاز خوردن ماشین هنگام استارت می‌شود و در این شرایط بررسی پدال گاز، سیم کلاچ و همان‌طور که گفته شد استپر یا همان سیم گاز را هم نباید نادیده گرفت. شما اگر به سلامت و طول عمر خودروی خود اهمیت می‌دهید، مقوله گاز خوردن خودرو را نباید در هر حالتی نادیده بگیرید. به این دلیل که خرابی یک سری قطعه که باعث بروز چنین مشکلی می‌شود باعث خرابی دیگر قطعات خودرو هم بدون شک خواهد شد.

‌سخن پایانی

درک علت‌های مختلف گاز خوردن خودرو در شرایط متفاوت به شما کمک می‌کند تا نه تنها از مشکلات جدی‌تر جلوگیری کنید، بلکه عملکرد خودرویتان را نیز بهینه‌تر کنید. نگهداری مناسب و توجه به سرویس‌های دوره‌ای، استفاده از قطعات یدکی با کیفیت و مراجعه به متخصصان مجرب برای تشخیص و رفع مشکلات، همه از عواملی هستند که می‌توانند به طول عمر خودرو و رانندگی ایمن‌تر شما کمک کنند.

به یاد داشته باشید، هر مشکلی هرچند کوچک، می‌تواند نشانه‌ای از اختلال بزرگتری باشد که نیاز به توجه و بررسی دارد. پس با دقت و دانش، خودرویتان را در بهترین وضعیت نگه دارید. شما عزیزان میتوانید هرگونه لوازم یدکی خودروهای سایپا را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از فروشگاه اتوپراید تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *