بلاگ

5 دلیل مهم کم شدن آب رادیاتور پراید و راهکار حل آن

کم شدن آب رادیاتور

همانطور که می دانید محلول خنک کننده یا همان آب و ضد یخ ، نقش بسیار مهمی در انتقال حرارت از موتور به رادیاتور دارند . هم چنین کاهش میزان این محلول سبب کاهش عملکرد رادیاتور می شود . در حقیقت در کنار رادیاتور یک خط ماکزیمم و منیمم وجود دارد که آب نباید از منیمم کمتر و از ماکزیمم بیشتر باشد . به همین جهت اگر آب از خط مینیمم کمتر شود باید سریعا به دنبال علت بگردیم و در صدد رفع این مشکل باشیم . در ادامه مطلب به طور کامل دلایل اصلی کم کردن آب رادیاتور پراید را با شما به اشتراک گذاشته ایم . پس با ما همراه باشید :

مشاهده سایر لوازم یدکی پراید 131

کم شدن آب رادیاتور

نقش رادیاتور در خودرو

مدت زمانی که موتور خودروی شما روشن است ، گرمای زیادی را در سرعت های بالا تولید می کند که این امر می تواند به سایر قطعات خودرو آسیب جدی وارد نماید چرا که دمای ناشی از احتراق سوخت و هوای بالا می باشد . از جهتی دیگر خودروی شما به یک سیستم خنک کننده برای کاهش دمای موتور نیاز دارد . سیستم خنک کننده این دما را کاهش داده و باعث بهبود عملکرد خودرو می شود .

کم شدن آب رادیاتور

دلایل کم شدن آب رادیاتور خودرو

 سوراخ شدن و یا پارگی شیلنگ های آب مثل رادیاتور، بخاری، منبع انبساط و…

شیلنگ ها در موتور یکی از اصلی ترین قطعات به شمار می روند که هرگونه خرابی یا پارگی در آن باعث تخلیه آب موتور می شود . هم چنین شیلنگ های بخاری به دلیل اینکه از جنس لاستیک مخصوص نخ دار هستند در برابر گرما و سرما مقاومت بالایی دارند . یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که شیلنگ ها طی مدت زمان طولانی دچار فرسودگی می شوند و اگر در زمان مناسب تعویض نشوند ، احتمال تخلیه کامل آب و افزایش دمای موتور وجود دارد . شیلنگ اگر سوراخ شود به هنگام سرد شدن هوا ، به جای آب هوا وارد موتور می شود . هم چنین در پراید اگر لوله اصلی و فرعی فلزی آسیب ببیند سبب کم شدن آب رادیاتور می شود .

شل شدن و خراب شدن بست های رادیاتور و بخاری و سایر شیلنگ های آب

باید به این نکته اشاره کنم که بست ها نگهدارنده شیلنگ ها هستند و به هنگام روشن شدن و حرکت ماشین فشار آب موتور بالا می رود و به همین دلیل شیلنگ ها باید با بست ها بسته شوند . در صورت خرابی این قطعه احتمال تخلیه آب و در رفتن شیلنگ ها وجود دارد .

مشاهده سایر لوازم یدکی پراید 111

آب رادیاتور

خراب شدن واتر پمپ و یا واشر واتر پمپ

از آنجایی که واتر پمپ یکی از مهم ترین قطعات خودرو به شمار می رود وظیفه انتقال آب از رادیاتور و یا سیلندر به مجراهای آب موتور می باشد . واتر پمپ از فیبر و فنر برای آب بندی استفاده می کند که از این طریق از خارج شدن آب از واتر پمپ کمک می کند . اگر فیبر و فنر خراب شوند ، آب از طریق  واتر پمپ خارج شده و آب رادیاتور کم می شود . هم چنین احتمال  صدمه زدن نشتی آب واتر پمپ به تسمه تایم وجود دارد .

خرابی واشر سرسیلندر

کانال های آبی که بر روی سیلندر و سر سیلندر وجود دارند ، بر روی واشر سر سیلندر نیز هستند . حرارت موتور به مرور زمان به واشر آسیب می رساند و آب از کانال های آب واد کانال های روغن  محفظه احتراق می شود . اگر چنین اتفاقی رخ داد باید سریعا واشر تعویض شود .

خرابی رادیاتور بخاری

یکی دیگر از قطعاتی که می تواند باعث کم شدن آب رادیاتور شود ، بخاری و متعلقات آن می باشند . رادیاتور بخاری یکی از اصلی ترین قسمت های بخاری می باشد . در برخی موارد خرابی اورینگ های رادیاتور و گاهی هم خرابی و پوسیدگی لوله های رابط رادیاتور بخاری سبب نشتی آب می شود .

مشاهده سایر لوازم یدکی تیبا

کم شدن آب رادیاتور

رفع مشکل کم شدن آب رادیاتور

برای حل کردن این مشکل بهتر است استفاده از آب مقطر برای رادیاتور را جایگزین آب شهری بکنید . در آب های شهری املاح  و نمک محلول وجود دارد و به خاطر فشار و دمای بالا باعث رسوب در دیواره های رادیاتور می شود و پوسیدگی به وجود می آید که در این حالت منجر به گرفتگی مسیر جریان آب می شود . البته باید به این موضوع توجه لازم را داشته باشید که تمام مخزن رادیاتور نباید از آب مقطر پر شود چراکه مقاومت لازم در برابر فشار و دمای زیاد موتور را ندارد و به همین دلیل بهتر است 75 درصد آب مقطر و 25 دصد ضد یخ یا ضد جوش ریخته شود . ضد یخ در روز های سرد سال از یخ زدن آب رادیاتور جلوگیری می کند و ضد جوش نیز از جوش زدن آب رادیاتور جلوگیری می کند . پس بهتر است هر سال یک بار آب رادیاتور را با آب مقطر ، ضد یخ و ضد جوش تازه پر کنیم تا از آسیب دیدن رادیاتور و کم شدن آب آن جلوگیری کنیم . در آخر نیزباید به این موضوع دقت داشته باشید که چک کردن مستمر قطعات رادیاتور می تواند به شما در تشخیص درست و به موقع خرابی کمک کند .

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “5 دلیل مهم کم شدن آب رادیاتور پراید و راهکار حل آن

 1. علیرضا فرزام گفت:

  سلام روز بخیر
  دلیل جوش اومدن آب رادیاتور پراید چیه؟

  1. manager.kh گفت:

   سلام روز شما هم بخیر.
   عوامل مختلفی میتونه داشته باشه. مثل پاره‌بودن تسمه پروانه یا شل‌بودن آن، خرابی ترموستات، نامیزانی سوپاپ‌ها، نامیزانی باد لاستیک، نو یا تازه‌تعمیر‌بودن موتور، بار زیاد، استفاده زیاد از دنده‌های سنگین، شکستن پره‌های پروانه، خرابی در رادیاتور یا سوراخ‌بودن رادیاتور، سفتی چرخ‌ها، خرابی آب‌پخش‌کن پمپ آب، گرفتگی اگزوز دود و…

 2. مهدیار گفت:

  سلام. دلیل کم شدن آب رادیاتور پراید رو میخواستم بدونم

  1. manager.kh گفت:

   سلام دوست عزیز. عوامل زیر میتونن دلیل کم شدن آب رادیاتور پراید باشن:
   سوراخ شدن و یا پارگی شیلنگ های آب مثل رادیاتور، بخاری، منبع انبساط
   شل شدن و خراب شدن بست های رادیاتور و بخاری و سایر شیلنگ های آب
   خراب شدن واتر پمپ، واشر واتر پمپ، واشر سرسیلندر یا رادیاتور بخاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.