بلاگ

علت لرزش فرمان خودرو

علت لرزش فرمان پراید

لرزش فرمان، یکی از مسائلی است که هر راننده‌ای ممکن است با آن مواجه شود. در حالی که فرمان یکی از عناصر حیاتی در خودرو است، لرزش آن می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مختلف در سیستم خودرو باشد. از لرزش فرمان در حالت درجا تا لرزش‌هایی که در سرعت‌های مختلف رخ می‌دهند، دلایل گوناگونی وجود دارد که مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این مقاله، به بررسی عوامل مختلفی که به لرزش فرمان در خودروها منجر می‌شوند، می‌پردازیم.

علت لرزش فرمان در حالت درجا

اگر بخواهیم به یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در خودرو اشاره کنیم، بدون شک آن فرمان است. لرزش فرمان یکی از رایج‌ترین مشکلاتی بوده که ممکن است شما را درگیر چالش کند. در حالت درجا اگر با لرزش فرمان روبرو شوید که رایج‌ترین دلیل آن را به خاطر عدم تعادل لاستیک‌ها و فرسودگی آن‌ها می‌توان در نظر گرفت.

شاید زمان زیادی از خودروی خود استفاده نکرده باشید و در این حالت هم لاستیک‌ها به قول معروف تاب برمی‌دارند. اینکه فرمان حرکت کند ولی بلرزد شاید به خاطر تراز نبودن هم باشد. اینکه خودرو به سو حرکت کند نشان از وجود چنین مشکلی است.

خرابی‌های مکانیکی را هم نباید دست کم بگیرید. معمولاً خراب شدن صفحه دیسک، فاصله داخلی قفسه فرمان، عیب و ایراد سایلنت بلوک و خرابی یاتاقان چرخ و توپی همگی در دسته‌بندی خرابی‌های مکانیکی جای می‌گیرند. صاف نبودن دیسک‌ها باعث انتقال ارتعاشات به فرمان می‌شود و به همین خاطر یکی از رایج‌ترین خرابی‌های مکانیکی به حساب می‌آید.

خرابی اتصالات اجزای محور جلو هم به دلیل شکافی که به وجود می‌آورد باعث لرزش فرمان می‌شود و این خود روی عمر مفید لاستیک‌ها تأثیر به شدت منفی می‌گذارد. به خاطر داشته باشید که خراب شدن یاتاقان چرخ و توپی از جمله خرابی‌هایی است که تشخیص آن به راحتی ممکن نیست. زمانی که به متخصص این حوزه مراجعه کنید و تشخیص این خرابی را بدهد، توپی را تعویض می‌کند.

+ استعلام قیمت روز و خرید لوازم یدکی شاهین با ارزانترین قیمت و تضمین کیفیت +

همچنین بخوانید:  چرا خودروی من ریپ میزند؟|مهم ترین دلایل و راهکار حل

علت لرزش فرمان در حالت سرعت پایین

فنر تعلیق خودرو زمانی که دچار ایراد می‌شود، در سرعت پایین لرزش فرمان را به وجود می‌آورد. ایرادهای موجود در فنرها باعث ضربات به بخش‌های داخلی و خارجی خودرو شده و شما را با لرزش فرمان روبرو می‌کند. خرابی موتور ماشین مربوط به شمع و سیستم سوخت است. گیربکس به انتقال قدرت می‌پردازد و اگر دچار مشکل شود شما برای جلوگیری از لرزش فرمان باید این مشکل را برطرف کنید.

یاتاقان ماشین هم اگر دچار ایراد شود در سرعت پایین مشکلی مانند لرزش فرمان را به وجود خواهد آورد. برای متصل کردن بدنه و چرخ این یاتاقان است که نقش مهمی را ایفا می‌کند. زمانی که این قطعه فرسوده شود باید هرچه زودتر به متخصصین مراجعه کنید تا این مشکل را رفع کنند. هرچقدر دیرتر به بررسی این خرابی بپردازید، با هزینه بیشتری هم روبرو خواهید شد.

میله‌های خارجی و داخلی را هم ارزیابی کنید؛ زیرا این میله‌ها باعث تأمین تعادل خودو می‌شوند و اگر مشکلی داشته باشند، باعث لرزش فرمان در سرعت پایین می‌شوند ولی ایرادات صفحه کلاچ را هم جدی بگیرید. صاف شدن لاستیک‌ها را هم باید مورد بررسی قرار داد؛ زیرا اگر تعویض نشوند، مشکلی همچون لرزش فرمان را به وجود می‌آورد.

البته اگر فشار مناسبی روی لاستیک‌ها اعمال نشود هم این چنین مشکلی به وجود خواهد آمد. هرچقدر لاستیک خودروی شما ضعیف‌تر باشد، بار کمتری را طبیعتاً هم تحمل خواهد کرد. بدین ترتیب، لرزش فرمان را باید در سرعت پایین یک مشکل کاملاً منطقی با این اوصاف در نظر بگیرید.

علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

زمانی که بلبرینگ خودرو دچار ایراد شود، در سرعت 80 تا 100 شما با مشکلی مانند لرزش فرمان مواجه خواهید شد. اینکه ساچمه‌های بلبرینگ آسیب ببینند، چنان لرزشی را به وجود می‌آورد که فرمان تعادل لازم را نمی‌تواند داشته باشد. خرابی بلبرینگ در سرعت پایین چندان شما را متوجه لرزش فرمان نخواهد کرد ولی در سرعت 80 تا 100 قطعاً یک لرزش محسوس را به وجود خواهد آورد.

زمانی که به کیفیت رانندگی خود توجهی نداشته باشید معمولاً بلبرینگ را با خطر و آسیب‌هایی روبرو می‌کنید. وقتی که بلبرینگ دچار مشکل شود، صداهایی غیر معمول به گوش می‌رسد و زمانی که به سرعت 80 تا 100 برسید صدا افزایش و هرچقدر سرعت کمتر شود طبیعتاً صداهای غیر معمول کمتر می‌شوند.

همچنین بخوانید:  جدیدترین قیمت های اجرت و هزینه تعمیر پراید در سال 1402

علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

علت لرزش فرمان پراید در سرعت 80 تا 100

معمولاً در پراید و تیبا شرایط به همین شکل است و از جمله قطعاتی که باعث ایجاد لرزش می‌شوند، می‌توان به سیبک‌ها، بلبرینگ چرخ، دیسک ترمز، پلوس و صفحه کلاچ اشاره کرد. در مورد خرابی بلبرینگ و صفحه کلاچ صحبت کردیم. برای خرید لوازم یدکی تیبا و استعلام قیمت روز با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

پلوس

در مورد پلوس باید بگوییم که این قطعه برای انتقال گشتاور و نیروی موتور از دیفرانسیل به چرخ‌ها مورد کاربرد قرار می‌گیرد. زمانی که این قطعه ایراد پیدا کند، چرخ‌ها نمی‌توانند تعادلی داشته باشند و اینگونه است که شما را با لرزش فرمان روبرو می‌کند.

دیسک ترمز

در مورد خرابی دیسک ترمز هم باید گفت که خرابی دیسک ترمز با تاب برداشتن مشخص می‌شود.این مشکل به خاطر ترمزگیری ناگهانی، عبور از آب عمیق و لنت‌های ترمز نامناسب به وجود می‌آید. در سرعت‌های 80 تا 100 این خرابی خود ر نشان می‌دهد با لرزش فرمان ولی در سرعت پایین هم قابل تشخیص است.

سیبک

سیبک هم یکی از قطعات مهم و حیاتی است. این قطعه روی عملکرد سیستم فرمان تأثیر می‌گذارد و رایج‌ترین دلیل لرزش فرمان خصوصاً در سرعت 80 تا 100 به خاطر خرابی سیبک‌ها است. غضروفی که در سیبک وجود دارد، در صورت آسیب دیدگی طبیعتاً فرسوده خواهد شد. باید این مشکل را جدی بگیرید؛ چراکه شاید به صورت ناگهانی تعادل خود را از شما سلب کند.

بالانس نبودن تایرها

بله، بالانس نبودن تایرها می‌تواند یکی از عواملی باشد که به لرزش فرمان خودرو منجر می‌شود. بالانس نبودن تایرها به معنای عدم توازن و تعادل وزنی در تایرها است. این مشکل معمولاً به دلیل عواملی مانند فرسودگی یا سایش نامتوازن در تایرها، نقص در نصب تایرها، یا آسیب‌های مکانیکی به تایرها ایجاد می‌شود.

علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

 + خرید و استعلام قیمت لوازم یدکی پراید 131 +

وقتی تایرها بالانس نبوده و وزن آن‌ها نامتوازن است، موقعیت دینامیکی تایرها در حین حرکت خودرو مختل می‌شود. این نامتوازنی می‌تواند به وسیله ایجاد ارتعاشات ناخواسته در تایرها و سیستم فرمان، لرزش فرمان خودرو را ایجاد کند. بطور کلی، بالانس نبودن تایرها منجر به افزایش ارتعاشات و لرزش‌های ناخواسته در سیستم فرمان می‌شود که ممکن است به طور مستقیم به لرزش فرمان خودرو منجر شود.

همچنین بخوانید:  چرا چراغ ABS خودروی من روشن می شود؟

برای رفع این مشکل، معمولاً تایرها نیاز به بالانس دوباره دارند. این عملیات شامل تعویض و تعادل دقیق وزنی در تایرها با استفاده از وزنه‌های بالانس است. با انجام این فرآیند، تعادل و توازن وزنی تایرها برقرار شده و ارتعاشات ناخواسته کاهش می‌یابد، که در نتیجه لرزش فرمان خودرو نیز کاهش می‌یابد.

مشکلاتی که لرزش فرمان خودرو ایجاد می‌کند!

لرزش فرمان خودرو می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مختلف در سیستم فرمان و سیستم‌های مرتبط با آن باشد. در ادامه، مشکلاتی که لرزش فرمان خودرو می‌تواند به وجود آورد را بررسی می‌کنیم:

  1. کاهش کنترل و استحکام: لرزش فرمان باعث کاهش کنترل و استحکام در رانندگی می‌شود. این امر می‌تواند خطرناک باشد، به‌خصوص در شرایط ناگهانی مانند ترافیک یا رانندگی با سرعت بالا.
  2. افزایش خستگی راننده: لرزش فرمان می‌تواند باعث افزایش خستگی راننده شود، زیرا راننده باید تلاش بیشتری برای کنترل خودرو انجام دهد.
  3. خرابی قطعات فرمان: لرزش مداوم فرمان می‌تواند به خرابی قطعات فرمان، مانند رویه‌ها، لنکاژها، و سیستم هیدرولیک فرمان منجر شود. این خرابی‌ها باعث کاهش عمر مفید سیستم فرمان و هزینه‌های تعمیر و نگهداری بیشتر می‌شوند.
  4. کاهش آج لاستیک‌ها: لرزش فرمان می‌تواند به افزایش فرسودگی لاستیک‌ها منجر شود، زیرا ارتعاشات زیاد می‌توانند سطح برجستگی روی لاستیک‌ها را از بین ببرد و باعث فرسودگی زودرس لاستیک‌ها شوند و عمر آن‌ها را کاهش دهند.
  5. ناپایداری در رانندگی: لرزش فرمان می‌تواند باعث ناپایداری در رانندگی شود، به‌ویژه در شرایط آب و هوایی نامساعد یا روی زمین‌های نامسطح مانند برف یا یخ.
  6. خطرات ایمنی: لرزش فرمان می‌تواند به خطرات ایمنی در جاده منجر شود، زیرا کنترل ناپایدار خودرو ممکن است باعث وقوع تصادفات و آسیب به خودرو یا افراد شود.

علت لرزش فرمان پراید در سرعت 80 تا 100

سخن پایانی

لرزش فرمان، یکی از نشانه‌هایی است که نباید آن را نادیده گرفت. با درک عوامل مختلفی که ممکن است این اتفاق را به وجود آورند، می‌توانید بهترین تصمیمات را برای حفظ ایمنی و کارایی خودروی خود بگیرید. از بررسی منظم و نگهداری صحیح تا رفع مشکلات به موقع، اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از لرزش فرمان انجام دهید، بسیار اساسی است. به یاد داشته باشید که ایمنی شما و دیگران در جاده، از رفتار مسئولانه و پیش‌بینی کننده شما به مسائل فنی خودرویتان وابسته است.

شما عزیزان میتوانید برای ثبت سفارش به صورت آنلاین، خرید لوازم یدکی پراید و اطلاع از قیمت روز قطعات یدکی انواع خودروهای سایپا با بخش فروش اتو پراید تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *